BODRUM

Bodrum, binlerce yıllık yerleşim tarihine sahip Yarımada, tarihin babası olarak nitelenen Herodot’un doğduğu vatandır. Stratejik konumunun kaçınılmaz sonucu olarak, birçok kavim gelmiş geçmiş ve uygarlıklarından izler bırakmıştır. Yarımada’nın her köşesi Karya, Bizans ve Osmanlı eserleri ile doludur.

Halikarnassos, Karya ülkesinin ikinci başkentiydi. Dünyanın 7 Harikası’ndan en ihtişamlısı bu şehirde inşa edilmiştir. Kendisinden pek bir şey kalmasa da literatürlerde anıt mezar anlamına gelen “mozole” kavramı ile her coğrafyada sessizce yaşamaktadır adeta…

Bütün güzelliği ile ayakta duran ve her yıl binlerce turistin gezdiği Bodrum Kalesi’nin her taşı Mausoleum tarihidir ve aynı zamanda içinde Avrupa’nın en büyük su altı arkeoloji müzesini de barındırmaktadır. Bir çoğunda henüz arkeolojik çalışmaların bile başlamadığı Leleg şehirleri ise Bodrum’un zirvelerinde keşfedilmeyi bekleyen gizli hazineleridir.

BODRUM YAŞAMDIR

Bodrum denildiğinde gözünüzde ilk canlanan meşhur beyaz kireç kaplı taş evleri ve çivit mavisi kapı-pencereleri, koyları, sıcak ve huzurlu insanlarıdır. Yılın neredeyse altı ayı boyunca yazı yaşattıran, güzelliğine nice şiirler, şarkılar yazılmış olan Bodrum, Türkiye’nin en popüler tatil yerlerinin başında gelir. Bodrum dört mevsim huzur veren bir kaçış yeri gibi görülmektedir. İstediğinizde içinize kapanabileceğiniz istediğinizdeyse kalabalığa karışabileceğiniz bir dokusu vardır. Bu yönleriyle çok farklı isteklere hitap etmektedir. Bodrum’un yerlisi kadar her sene düzenli olarak birkaç ayı Bodrum’da geçiren kişi sayısı da çok fazladır.

Bodrumda yeni bir yaşama başlamak için en güzel yaşam alanları size bekliyor:

CENNET KOYU EVLERİ

SKYHILL HOMES

ŞALVARAĞA HOMES

CDW Design  Yeni Yaşamınız Mimarı

Pınar Irmak Çağlar tarafından 2008 yılında kurulan CDW (Contemporary Design Works) çağdaş ve geleneksel dokunuşlarıyla mimariye yön vermektedir.

Tasarım felsefesinin temeli göze hitap eden, çarpıcı, fonksiyonel ve doğaya uyumlu uzun soluklu mekanlar yaratmaktır. Ele aldığı projelerde fark yaratmayı ve alanında öncülük yapmayı kendine hedef edinmiş CDW çağdaş projelere imza atarken özgünlüğünü de korumayı başarmıştır.CDW’nin portfolyosunda hem modern hem klasik ve projenin ihtiyacına göre bu ikisini en güzel şekilde harmanlanmış özgün tasarımlar mevcuttur. Yapmış olduğu tüm projeleri tasarım ve uygulaması ile beraber teslim etmiştir. CDW bugüne kadar çok sayıda villa projesi, ofis projesi ve otel projesinde yer almıştır.

BODRUM DENİZDİR

Yaz deyince Deniz, Deniz deyince Bodrum, Bodrum deyince Beyaz evler….

Yıllar yıllar öncesinin izlerini taşıyan, güneşin bile bambaşka ışıldadığı, doğal güzelliklerin bir bütün halinde bizlere miras bırakıldığı tabiat harikası bir yer Bodrum.

Bodrum’da bakir kalmayı başarabilmiş koylara sahip sevimli mi sevimli bir kıyı köyü Mazı. İsminin kara olması yanıltmasın sizleri. Aslında yemyeşil çam ağaçlarıyla çevrili Bodrum Karaada. Yeşil ve mavinin ahenkle buluştuğu o yer işte burası. Suyun kristal parlaklığı ve nefes kesici doğal güzelliği dolayısıyla Akvaryum Koyu. Turkuaz renkli denizi, büyüleyici manzarası ile Aspat Koyu, sıcacık bir anne kucağı gibi. Sonsuzluğa uzanan kumsalı, kumlarının arasında beliren ve dünya üzerinde eşine az rastlanan zambakları ile Camel Beach. Bardakçı koyu Bodrum merkeze yaklaşık 7 dakika uzaklıktaki bu koy, en büyük müdavimlerinden Zeki Müren’in ismiyle de anılıyor. Bodrum’da karşılaşabileceğiniz en hoş manzaralarından birine sahip bu koy, sizi soğuk ancak tertemiz sularıyla karşılayacak. Denizin tadını çıkartmak için, koyun tamamına yayılmış özel işletmelere plajları tercih etmeniz uygun olacaktır. Sessiz ve Sakin: Torba Koyu, Eğer bu iki kelime tatilinizi özetliyorsa doğru yerdesiniz. Şehir merkezine 6 km uzaklıktaki Torba Koyu, Bodrum’un en sakin koylarından biri. Hele ki rüzgardan ve dalgalardan pek hazzetmiyorsanız bu koyun sakin ve sığ denizi size iyi gelecek. Burası aynı zamanda Bodrum’da orman dokusuna sahip ender yerlerden. Bodrum’un sık makilerine inat, burada upuzun ve yemyeşil ağaçlar uzanıyor. Bir denizin güzel olduğunu nasıl söyleriz; hep deriz ki ‘çarşaf gibi’ ya da ‘turkuaz sular’ deriz. İşte Kargıcak koyu tam olarak öyle bir koy. Cennet Koyu, orman ve deniz ikilisinin buluştuğu ve henüz işletmelerin etrafını sarmadığı bir aşırı güzel Bodrum koyu. Bodrum daki her koyun kendine ait bir güzelliği olduğunu belirterek Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük, Akyarlar, Karaincir, Aspat, Bağla, Kargı Koyu (Camel Beach), Gümbet, Bitez, Göltürkbükü, Cennet Koyu, Yalıkavak, Gündoğan, Güvercinlik, Güllük koylarını da gezmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

BODRUM TARİHTİR

BODRUM KALESİ

Bodrum’un önemli sembollerinden olan Bodrum Kalesi ilçe merkezinde yer almaktadır. Bodrum Kalesi Saint Jean Şövalyeleri tarafından 15. yüzyılda iki liman arasında bulunan bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Kare planlı olarak yapılan Bodrum Kalesinin içinde çeşitli ülkelerin adını alan kuleler bulunmaktadır. Bu kuleler; Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir. 7 kapısı bulunan Bodrum Kalesinin her kapısında farklı hayvan figürlerinden oluşan armalar bulunmaktadır. İhtişamlı bir mimariye sahip Bodrum Kalesinde yer alan 14 sarnıç, kale korugan, II. Mahmut tuğrası, asma köprü ve su hendeği büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Bodrum Kalesi; Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin tek su altı müzesi olan Sulatı Arkeoloji Müzesinde su altında bulunan eserler sergilenmektedir. Özellikle bu müzede sergilenen Doğu roma Batığı, Cam Gemisi, Uluburun Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu oldukça dikkat çekmektedir. Bodrum Kalesi pazartesi dışında her gün ziyarete açıktır.

İletişim:

ANTİK TİYATRO

Bodrum’un merkezinde Göktepe’de, Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde bulunan Antik Tiyatro, Bodrum’da Helen döneminden, Halikarnassos’dan kalan ve günümüze uzanan önemli tarihi eserlerden birisidir. 53 sıralı ve 13.000 kişilik kapasiteye sahip olan Antik Tiyatro, Skene (sahne binası), Orkestra (yarım yuvarlak) ve Kavea (oturma kademeleri) olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Yapı uzun dikdörtgen bir yapı olup her iki uçta da oyuncuların gireceği birer kapı bulunmaktadır.

Bodrum Antik Tiyatrosu, 1973 yılında yapılan kazılardan sonra açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir. İletişim:

BODRUM GÜNEŞTİR

Güneş, muhteşem parlaklığıyla insanın içini açar Bodrum’da, kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedersiniz, umutlarınız yeniden yeşerir. Bodrum denince akla ilk gelen şey deniz, kum, güneş ve elbette ki eğlence yerleri… Etrafa yayılan kızıl ışık huzmelerinin oluşturduğu görsel şölenden etkilenmeyenimiz var mıdır acaba? Bodrumda Günbatımı her noktasından  çok güzeldir Ufuk çizgisini yarılayan güneş, yepyeni umutların habercisi edasıyla batarken, yıldızların parlaklığına bırakır geceyi. Henüz seyrine doyamadan bir bakmışız gözden kaybolmuş, başka diyarları aydınlatmaya gitmiş

BODRUM TATİLDİR

Bodrum o kadar geniş bir yelpazeye hitap ediyor ki, belki her şey dahil konseptli bir otel istiyorsunuz, belki de ıssız bir koyda kafanızı dinlemek. O yüzden biz her zevke göre Bodrum’da konaklama önerilerinden bahsedeceğiz.

Swissotel Resort Bodrum Beach, Turgutreis sahilindeki konumuyla Bodrum’un dünyaca ünlü denizini, uluslararası sanat ve spor etkinliklerini, edebiyat ustalarına ilham vermiş gün batımını ve dinamik gece hayatını, İsviçre hizmet anlayışı ve Türk misafirperverliği ile birleştirerek sizin için enerji dolu ve rahat bir tatil deneyimi tasarlıyor. Bir Bodrum geleneği olarak iki katlı inşa edilen otelin bahçe ve deniz manzaralı odalarında lüks ve çarpıcı iç tasarım, konforlu çözümlerle bir araya geliyor.

+90 252 3113333

BODRUM EĞLENCEDİR

Deniz, kum, güneş ve eğlence denilince aklınıza tek bir yer geliyor; Bodrum. Günün her saati eğlenceli dakikalar geçirdiğimiz Bodrum’da gece hayatı ise bir başka oluyor.

8 Nisan / Ali Poyrazoğlu‘nun bol kahkahalı efsane oyunu Tak Tak Takıntı /

http://www.biletix.com/etkinlik/YLC12/ISTANBUL/tr

11- 14 Nisan Slow Cheese Bodrum 3. Uluslararası Peynir Festivali

www.slowcheesebodrum.com

Ufuk Özkurt Project, 12 Nisan  Cuma akşamı yeniden Kule Rock City sahnesinde

Bir Mandalin klasiği, Necati ve Saykolar, 12 Nisan Cuma

http://www.mandalinsound.com

18 Nisan Perşembe akşamı Mandalin sahnesinde bir ilk gerçekleşiyor; Abur Cubur Show

http://www.mandalinsound.com

20-21 Nisan Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali

http://halikarnassosfest.com

23 Nisan Çocuk Etkinliği, Küçüklere Büyük Eğlence Fun Town  / Yahşi Park

http://www.yahsipark.com

BODRUM LEZZETTİR

Bodrum bu ülkenin mavi yanı, cennet kısmı. Peki bu Güney’in narin kızı Bodrum’da nerede ne yenir? Nerelere gidilir?

Bodrum Cruise Port ta Mükemmel servis, leziz etler, şahane manzara muhakkak denemelisiniz 0 (530) 954 27 27

Swissôtel Resort Bodrum Beach Roof +90 252 3113333

Panorama Pasanda Restaurant, Cok guzel anlarıma anılarıma ev sahipliği yapmış manzara terasıyla herkesi büyüleyebilen Geris Köyündeki saklı cennet (0252) 385 34 73

BODRUM YEŞİLDİR

Türkiye’de yeşille mavinin buluştuğu cennet! Begonviller ve Zambakların süslediği evler, mis kokan sokaklar..

Çağdaş peysaj ve bitkiler hakkında bilgi vs. http://cagdaspeyzaj.com/

BODRUM SPORDUR

Bodrum’da spor yapmak ayrı bir keyiftir. Siz yeter ki ne istediğinizi ve nasıl bir ortamda spor yapmak istediğinizi bilin!..

http://www.bodrumageldik.com/mobil/hdetay.php?newsid=117559

Bodrum da Dans http://bodrumdans.com

Bodrumda yelken

Bodrum cup http://www.bodrumcup.com

TIRHANDİL CUP http://www.bodrumcup.com/tirhandil-cup-746/

GO CART http://www.yahsipark.com/oyun-alanlari-detay.php?id=12

Paint Ball http://www.yahsipark.com/oyun-alanlari-detay.php?id=13

Bodrum Yarı Maratonu https://www.bodrumyarimaratonu.com